środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykoweCzerwionki-Leszczyny na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na sztachety z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie z Winylu używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i furtę sztachetowa konstruuje się z skał różnorakiego układu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych zarysach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by postać każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza