środa, 25 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie zabezpieczone płoty z drewna prędko się psują i mogą bezpowrotnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk oraz własności. Decydując się na używanie drewna na płot należałoby poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy upajać się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba zacząć od dokładnego i starannego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego uzależniony jest wynik końcowy własnych robót. Przed zastosowaniem produktów do protekcji i dekoracji sztachet z drewna istotne jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga śladów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Jak asekurujemy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, należy nanosić kolejne preparaty, które ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego płotu, winniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot zostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu maskuje ogrodzenie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w przypadku ogrodzeń z pcv. Ów model płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają również biokorozji więc dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza